Lyt til en Politiken-artikel – læst op af skribenten selv.

WEEKEND. Hun begyndte først at hele, da larverne kom ind i hendes liv

Zenia Johnsen er blevet så trænet i at spotte brændenælder med sommerfuglelarver, at hun har prøvet at få øje på larver i et bed, da hun cyklede forbi. Det er noget med, hvordan bladene krøller, siger hun.  Foto: Emil Bay
Zenia Johnsen er blevet så trænet i at spotte brændenælder med sommerfuglelarver, at hun har prøvet at få øje på larver i et bed, da hun cyklede forbi. Det er noget med, hvordan bladene krøller, siger hun. Foto: Emil Bay

WEEKEND. Hun begyndte først at hele, da larverne kom ind i hendes liv

I denne udgave af Politikens weekendpodcast kan du komme med på jagt efter sommerfuglelarver sammen med Zenia Johnsen. Kulturjournalist Lea Wind-Friis har besøgt forfatteren i Fredericia, hvor de har været ude på voldene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her