Ja. ’Titanic’ kolliderede med et isbjerg om aftenen 14. april 1912, og Politiken skrev om det første gang tirsdag 16. april 1912. Overskriften på forsiden lød ’Kæmpedamperen ’Titanic’ i Kollision med et Isbjerg’, og i artiklen stod: »Gennem den traadløse Telegraf kaldtes tre Dampere til Hjælp, og de 2293 Personer, der var om Bord, er alle blevne reddede«. Dagen efter var der dog kommet mere præcise oplysninger om forliset. På forsiden stod: »Kæmpedamperen ’Titanic’ er gaaet til Bunds i Atlanterhavet. De første efterretninger, der indløb om Ulykken, var alle falske. Skibsulykken er den største, der hidtil er hændt. 1550 Mennesker har fundet Døden i Oceanet«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø