Hotel Arctic i Ilulissat i det nordlige Grønland har et usædvanligt tilbud. A view with a room.

Her kan du overnatte under (næsten) åben himmel i -16 grader – helt uden at fryse

Udsigt til isbjerge, der i stilhed flyder forbi og helt til Diskoøen, som står hvid og klar 70 km herfra. En god kikkert vil være fantastisk at have ved hånden.
Udsigt til isbjerge, der i stilhed flyder forbi og helt til Diskoøen, som står hvid og klar 70 km herfra. En god kikkert vil være fantastisk at have ved hånden.
Lyt til artiklen

Spredt ud over klippen foran Hotel Arctic i udkanten af Ilulissat i det nordlige Grønland står syv såkaldte aurorahytter. Stålkonstruktioner på tynde stive ben, alle med røgfarvet glas mod nord og i behørig afstand til hinanden, står de og tigger om at optræde i en farverig reklametryksag. Sneen ligger i små driver på broen op til aurorahytte 814, det knirker koldt under skoene og gør det vanskeligt at trække min kuffert. Temperaturen er -16 grader. Jeg håber, at de har husket at tænde for varmen.REJSEDEKLARATION

Da jeg åbner den tunge dør til kabinen, er det som at træde ind i et månelandingsfartøj designet efter en Apple-manual. Linjerne er stramme, fladerne er hvide og blanke, og der er ingen overflødige detaljer, som øjet kan hvile på. Den brede dobbeltseng fylder mest, men der er også fundet plads til et smalt bord med to høje skamler, et lille køleskab (med friske sandwich), en elkedel, inklusive passende udstyr, to små skabe, højtalere med bluetoothforbindelse, en minigarderobe og et lille badeværelse med bruser og et toilet. Det hele på mindre end 16 kvadratmeter. Et hotelværelse, der har været en tur i pappresseren. Der er hverken plads til en svingom eller morgengymnastik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her