Storbritanniens første insektrestaurant: »Fårekyllingerne minder mig om en meget knasende rosin, og myrerne har en kraftig citronagtig smag«

Insekttapas med fårekyllingepakora og melormehummus.
Insekttapas med fårekyllingepakora og melormehummus.
Lyt til artiklen

Ann og Harrison fra Yorkshire har bestilt to meget forskellige forretter. Hun får kæmperejer i hvidløgs- og citronsmør, mens hans tapas er strøet med melorme, fårekyllinger og myrer. Da maden ankommer, rykker hun forsigtigt vasen med vilde blomster og placerer den foran hans tallerken, så udsigten til kryb er blokeret.

»Jeg har et psykologisk problem med insekter«, betror hun mig. »Det kommer sig nok af de der realityshows, hvor deltagerne skal spise dem levende«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her