Alternativt skisted: Den ukendte alpetop ved Middelhavet

I de maritime alper begynder skiløbet i 2.000 meters højde, og der er nogle toppene, som giver en formidabel udsigt.
I de maritime alper begynder skiløbet i 2.000 meters højde, og der er nogle toppene, som giver en formidabel udsigt.
Lyt til artiklen

Bilens termometer viser 21 grader – plusgrader – da de første huse i landsbyen Isola viser sig. Den 70 kilometer lange køretur fra Nice ved Middelhavet har taget en time, og vi har allerede kørt ad snoede bjergveje et godt stykke tid, da vi begynder den sidste små 20 kilometer lange klatretur op til skisportsstedet Isola 2000.

I det fjerne har vi længe kunnet se sneen på toppen af bjergene gennem frontruden, men forsommervarmen, da vi stod ud af flyveren i Nice, smagte ikke ligefrem af skiferie. Men Alpes-Maritimes, som bjergene tæt på Nice hedder, byder normalt på skiføre fra december til april, også selv om sommervarmen – efter danske forhold – i marts har indfundet sig langs den azurblå middelhavskyst og i dalene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her