319 millioner mennesker på verdensplan arbejder i turisme- og rejseindustrien. Hvis vi begynder at flyve mindre, kan det få store konsekvenser.

FN's turisme-topchef: Hvis vi begynder at flyve mindre, kan det få store konsekvenser for turismen

Vestafrikanske Gambia er et af de lande, hvor 17 procent af arbejdstagerne er afhængige af turister, som i alt står for en femtedel af bruttonationalproduktet. Foto: Zohra Bensemra/Ritzau Scanpix
Vestafrikanske Gambia er et af de lande, hvor 17 procent af arbejdstagerne er afhængige af turister, som i alt står for en femtedel af bruttonationalproduktet. Foto: Zohra Bensemra/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Klimakrisen har sat flyrejser på dagsordenen, men det kan få store konsekvenser – også for klimaet – hvis vi i fremtiden flyver mindre, for den globale turisme fremmer bæredygtig økonomi og social udvikling i mange afrikanske lande og østater verden over. Sådan lyder det fra generalsekretær for FN’s turismeorganisation, United Nations World Tourism Organization (UNWTO), Zurab Pololikashvili.

»Mange steder er turisme den største kilde til indtægter og arbejdspladser for blandt andre kvinder og børn. Hvad er udviklingsmulighederne, hvis den internationale turisme forsvinder?«, spørger Zurab Pololikashvili i et mailinterview med Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her