De mange danskere, der gerne vil holde ferie i Danmark, kan nå at besøge en række øer med et økort. For eksempel med vandflyveren til Samsø, AirTaxi til Læsø og indenrigsflyet til Bornholm.

Små flyselskaber indfører klippekort til øhop i Danmark

Tre danske luftfartsselskaber er gået sammen om at flyve rejsekunder ud til ferieøer som Bornholm, Samsø, Anholt og Læsø (arkivfoto). Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Tre danske luftfartsselskaber er gået sammen om at flyve rejsekunder ud til ferieøer som Bornholm, Samsø, Anholt og Læsø (arkivfoto). Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Ti klip for 3.333 kroner, og så kan du få luft under vingerne i sommerferien.

Sådan lyder planen fra tre danske luftfartsselskaber, DAT, Nordic Seaplanes og Copenhagen AirTaxi, som er gået sammen om at flyve rejsekunder ud til ferieøer som Bornholm, Samsø, Anholt og Læsø – og destinationer som Falsled på Sydfyn og Skagen Havn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her