For at vinde tid til at få løst de økonomiske problemer ønsker Norwegian at starte en rekonstruktion i Norge.

Kriseramte Norwegian vinder tid: Har ansøgt om rekonstruktion i Norge

Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Norwegian har ansøgt om at indlede rekonstruktionsforhandlinger i Norge.

Ønsket er, at processen skal foregå parallelt med den reorganiseringsproces i Irland, som Norwegian mandag fik godkendt.

Det oplyser det norske flyselskab tirsdag i en pressemeddelelse.

Ved at indlede rekonstruktionsforhandlinger i Norge kan Norwegian få mere ro til sammen med kreditorerne at finde en løsning på de økonomiske problemer.

Allerede før coronakrisen befandt Norwegian sig i økonomisk uføre. Det er kun blevet forværret af coronakrisen, der har givet færre kunder at flyve med.

»En parallel proces under norsk lov vil være en fordel for alle berørte parter og øge sandsynligheden for et vellykket udfald«.

»Vores mål er at sikre arbejdspladser i selskabet og bidrage til kritisk infrastruktur og værdiskabelse i Norge«, siger Jacob Schram, der er koncernchef i Norwegian, i pressemeddelelsen.

For at redde sig går Norwegian med planer om at reducere selskabets gæld, reducere antallet af fly i flåden og igen blive et attraktivt selskab for investorer.

» Vi skal være klar til at møde konkurrencen om kunderne efter coronapandemien«, siger Jacob Schram.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her