Normalt skænker de fleste danskere ikke deres rejseforsikring en tanke. Men nu råder forsikringsfolk over en bred kam folk til at tage fat i deres selskaber for at høre, hvordan de er dækket på sommerens ferie til udlandet.
Drømmer du om at rejse til udlandet til sommer, så tjek din rejseforsikring grundigt først
Med denne uges aftale om en gradvis genåbning af danskernes rejseaktiviteter, bliver der god grund til at eftertjekke sin rejseforsikring. Jason Hollinger/Flickr Creative Commons
Lyt til artiklen
Henter...
Har du talt med dit forsikringsselskab i dag?
Sådan vil en lettere omskrivning af 1980’er-kampagnen ’Har du talt med dit barn i dag?’ nok lyde de kommende måneder efter denne uges politiske aftale om en gradvis genåbning for rejseaktiviteterne ud i Europa.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.