Siger SAS-piloterne nej til deres nye aftale, kommer der dog næppe en ny strejke, vurderer eksperter.

SAS-piloter har stemt om aftale: Alle forventer et ja, og et nej vil være »lidt som at blive slået hjem i ludo«

Langt de fleste SAS-fly er på vingerne igen efter juli måneds omfattende strejke. Nu skal selskabets piloter sige ja eller nej til den nye overenskomstaftale. Foto: Annika Byrde/Ritzau Scanpix
Langt de fleste SAS-fly er på vingerne igen efter juli måneds omfattende strejke. Nu skal selskabets piloter sige ja eller nej til den nye overenskomstaftale. Foto: Annika Byrde/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Du troede måske, at alt var fryd og gammen i SAS, efter at flyselskabet og dets piloter 19. juli blev enige om en ny overenskomst. Men der gemmer sig endnu et lufthul, idet medlemmerne af Dansk Pilotforening (DPF), Norske SAS-flygeres Forening (NSF), Scandinavian Norge Flygerforening (SNF) og Svensk Pilotförening (SPF) har skullet stemme om aftalen.

Foreningerne er blevet enige om, at resultatet vil foreligge lørdag 6. august, og umiddelbart peger intet på, at det skulle blive et nej, lyder det fra Jacob Pedersen, der er aktieanalysechef i Sydbank og følger SAS og luftfartsbranchen nøje.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her