I en oase af vandfald midt i et af verden tørreste lande kan man få sig en naturlig spaoplevelse med lokale jordanere.
I dag er en mand fløjet ind fra Dubai. Men siden Romerriget er folk taget hertil for at få et varmt bad
Støvregnen fra vandfaldet og luften går næsten i ét med hinanden i sommerens varme. Det er 38 grader – kun lidt koldere end vandet. Men om vinteren kan det blive ned til 15 grader, og så kan man varme sig i kilderne. Foto: Stine Kærgaard Nissen
Lyt til artiklen
Henter...
»Gå i, gå i«, lyder en stemme bag mig.
Jeg vender mig om, og en mand, der sidder på trappen i en våd sort T-shirt, sender mig et stort smil. Selv kommer jeg vist til at se på ham, som om han er lidt vanvittig. Han har lige set, hvordan jeg har dyppet min tå i vandet og hurtigt har trukket den op igen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.