Menukort, festivaler og ture lader sig fortsat inspirere af Tomasi di Lampedusas roman ’Leoparden’ fra 1958, der på mange måder fungerer som en utraditionel guide til Sicilien. Og denne sommer producerer Netflix en serie baseret på bogen. Vi har besøgt øen i forfatterens fodspor og fået historien om en djævelsk besættelse.

Det er den mest oversatte italienske bog nogensinde. Og så er den en glimrende guide til oplevelser på Sicilien

Lyt til artiklen

Der er mange mennesker i Santissimo Rosario-klosterkirken denne formiddag. I Palma di Montechiaro, på Siciliens sydkyst, gør man klar til den årlige fest til ære for Jomfru Maria, der falder søndagen efter påske. Den lille statue står ved alteret, op ad en væg fyldt med makabre relikvier og et ærlig talt rædselsvækkende krucifiks. Statuen kigger ned på de troende med et let forbløffet udtryk, den er fuldstændig overdækket af guldsmykker.

»Alle dem, som beder til Jomfru Maria om helbredelse, et barn, arbejde eller andet og får deres ønske opfyldt, donerer et guldsmykke til hende«, forklarer Calogero Costanzino, chef i det lokale turistkontor, da jeg spørger om en forklaring på den rige udsmykning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her