Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

For 20 år siden blev Lissabons nordlige forstad forvandlet fra et trist havneområde til Parque das Nacoes, der skulle huse verdensudstillingen Expo. I dag er bydelen fyldt med fascinerende moderne arkitektur, skulpturer og diverse kulturudbud.

20 år efter Expo: Nationernes Park er blevet en attraktion i sig selv

Man kan vælge at cykle rundt i havneområdet og forbi skulpturen, der er skabt af den engelske skulptør Anthony Gormley.
Man kan vælge at cykle rundt i havneområdet og forbi skulpturen, der er skabt af den engelske skulptør Anthony Gormley.

Havnepromenaden i Parque das Nacoes har ikke autenticitet som Barcelonetta i Barcelona eller elegance som Boulevard Anglaise i Nice, men den har et betydeligt bedre klima end vores egen Amager Strandpark.

En tidlig forårstur langs promenaden kan sagtens finde sted allerede i januar, i 16-17 grader og sol. Til den ene side har man den blåt glinsende Tejo-flod og den småkuperede horisont på den modsatte bred, mens Parque das Nacoes byder sig til med moderne skyline og afpasset arkitektur. Her er både et festivalområde, et kæmpestort indkøbscenter, en metro- og regionaltogsstation, havnepromenade, boulevarder og flere fint beliggende restauranter med flodudsigt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her