Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ferietip: Sådan undgår du køerne på de danske veje

TÅLMODIGHED. Forbered dig på køer, hvis du skal på bilferie denne sommer.
TÅLMODIGHED. Forbered dig på køer, hvis du skal på bilferie denne sommer.

Flere bilister end normalt vil denne sommer opleve at sidde i kø på de danske motorveje. Det skyldes et ekstraordinært stort antal vejarbejder, der allerede er gået i gang. Det ved enhver bilist, der har kørt på motorvejen forbi Slagelse på Sjælland. På grund af broarbejde, der varer indtil 1. december, er motorvejen snævret ind til én vejbane i hver retning, og i travle perioder kan det give omkring en times køkørsel. »Vi holder øje med, hvad der foregår, og vi prøver, om vi kan gøre det bedre. Der er begrænset plads, men hvis man kan smyge trafikken rundt på en anden måde, så gør vi det«, siger vedligeholdelseschef i Vejdirektoratet, Jørn Lauridsen.

LÆS ARTIKEL Tungt læsset feriebil kan blive dødsensfarlig

I pinsedagene lå vejarbejdet stille, og derfor var det muligt at etablere to spor i hver retning – det vil muligvis også ske i forbindelse med sommerens kommende store rejsedage.

Spærre for af- og tilkørsler Præcis dette sted illustrerer de problemer, vejmyndighederne har, når de skal udbedre vejen samtidig med, at tusinder af personbiler, motorcykler, turistbusser og lastvogne suser forbi døgnet rundt. Ved arbejdet på motorvejen ved Slagelse kunne man godt have arrangeret sig, så der stadig var to vejbaner i hver retning – men så ville man komme til at spærre for af- og tilkørsler til motorvejen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her