Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Danskernes rejseklager er blevet syltet siden september

FASTLÅST. Forbrugerrådet vil have erhvervs- og vækstminister Ole Sohn på banen for en løsning vedrørende Pakkerejseankenævnets manglende formand.
FASTLÅST. Forbrugerrådet vil have erhvervs- og vækstminister Ole Sohn på banen for en løsning vedrørende Pakkerejseankenævnets manglende formand.
Lyt til artiklen

Når danske rejsende af en eller anden årsag skal klage over deres ferie købt hos danske rejsebureauer, skal det ske hos Pakkerejseankenævnet.

Men i øjeblikket er der total stilstand i bunken af klager hos klageinstansen. For nævnet har siden efteråret stået uden formand og har derfor ikke behandlet klagesager.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her