Billeje: Danskere føler sig presset til at tegne ekstra forsikringer

Uvidenhed, pres eller forsigtigper? Uanset grunden har rigtig mange danskere lejet biler med tilhørende forsikringer, der er overflødige.
Uvidenhed, pres eller forsigtigper? Uanset grunden har rigtig mange danskere lejet biler med tilhørende forsikringer, der er overflødige.
Lyt til artiklen

Finn Sørensen blev temmelig forbavset, da han og familien skulle hente to udlejningsbiler i lufthavnen på Mallorca.

Til trods for at familien på forhånd havde købt sig til en selvrisikoannullering for 275 kroner per bil gennem FDM, insisterede Holidayautos, som de lejede bilerne igennem, på, at de skulle tegne forsikringen igennem dem på stedet. Ellers ville de ikke få nøglerne til bilerne. Finn Sørensen valgte derfor at betale knap 400 kroner per bil for selvrisikoannullering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her