Google gør hoteljagten lettere

HOTELSØGNING. Google vil ind på det lukrative overnatningsmarked med ny søgemaskine.
HOTELSØGNING. Google vil ind på det lukrative overnatningsmarked med ny søgemaskine.
Lyt til artiklen

Jagten på et hotel i et helt bestemt område af en by bliver en smule lettere med en ny funktion, Google netop har præsenteret – Hotelfinder. Den fungerer dog kun i USA, men man kan jo gætte på, at den også bliver udvidet til andre verdensdele. På et Google-kort kan man selv trække i en ramme, indtil den præcis passer til det område, hvor man gerne vil finde et hotel. Det kan gøres ret detaljeret, og det kan være en fordel, hvis man på forhånd kender byen. Så ved man nemlig, at i præcis en bestemt gade kan der være meget trafikstøj, men det er måske ikke lige så slemt i gaden ved siden af, og så kan man prøve at trække figuren i en facon, som passer til ens ønsker.

LÆS ARTIKELFind alle direkte fly med Google Vi har prøvet med byen Monterey i Californien, ca. en times kørsel syd for San Francisco. Den ligger smukt ud til havet, og uden at blive ruineret kan man faktisk godt bo i gåafstand af byens Fisherman’s Wharf, der ikke er helt så turistet som forbilledet i San Francisco. Men kendere af Monterey ved også, at der ligger en del moteller lidt længere fra centrum, lige op og ned ad en stor gennemfartsvej. Der gider vi ikke bo – men hvis man søger på traditionelle søgetjenester, er det lidt svært at holde disse moteller ude fra resultatet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her