Rædslernes by blomstrer igen

OPBLOMSTRING. Cambodjas hovedstad har været plaget af uro og folkemord, men nu har den fået skønheden tilbage.
OPBLOMSTRING. Cambodjas hovedstad har været plaget af uro og folkemord, men nu har den fået skønheden tilbage.
Lyt til artiklen

De franske kolonister kaldte byen for ’Orientens Perle’. Det var dengang i første halvdel af forrige århundrede, da Cambodjas hovedstad, Phnom Penh, stadig kunne bryste sig af sine smukke brolagte promenader og raffinerede koloniarkitektur. Dengang udlændinge fra hele Indokina valfartede til byen for at rekreere sig i regionens mest tilbagelænede stemning.

Men fra 1960’erne gik det galt. Årtiers borgerkrig, kup og konflikt og ikke mindst De Røde Khmerers folkemorderiske regime reducerede Phnom Penh til et slumområde i storbystørrelse, og i mange år havde ingen hverken råd eller kræfter til at gøre noget ved det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her