På besøg hos Hitler i Ørnereden

UØNSKET. Adolf Hitler brød sig i virkeligheden ikke om sin 50 års fødselsdagsgave og besøgte sjældent Kehlsteinhaus, bedre kendt som Ørnereden.
UØNSKET. Adolf Hitler brød sig i virkeligheden ikke om sin 50 års fødselsdagsgave og besøgte sjældent Kehlsteinhaus, bedre kendt som Ørnereden.
Lyt til artiklen

Efter at have spadseret 124 meter gennem en dunkel tunnel i Kehlsteinbjerget, er det med en vis nervøsitet, man bevæger sig ind i den højglanspolerede messingelevator for at komme på besøg hos Adolf Hitler.

Kehlsteinhaus ligger et par hundrede kilometer fra München i det sydøstlige Tyskland, hvor alperne begynder. Kehlsteinhaus er bedre kendt som Ørnereden. Et navn som de allierede gav Hitlers sommerresidens, fordi det er placeret på toppen af den 1.834 meter høje bjergtop Kehlsteinberg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her