Min by: Her er Zürichs velbevarede hemmelighed

Lyt til artiklen

1. Nedkøling

»Det bedste tidspunkt at besøge Zürich er om sommeren. Det synes stadig at være en godt gemt hemmelighed, men byen er et af de bedste steder at opholde sig, når det er varmt. Uanset hvor du befinder dig, er du aldrig mere end 10 minutter væk fra en ’Badi’ – et offentligt søbad.

De findes både ved søen Zürichsee med udsigt til bjergene eller ved den krystalklare flod Limmat, der løber gennem byen. Mine favoritter er Seebad Enge (foto th.) ved Zürichsee med sit smukke trædæk. Der er også en bar, hvor man kan købe kølige drikke. Og ved floden ligger ’Oberer’ og ’Unterer Letten’ tæt på hinanden (foto nedenfor).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her