3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tag på afslappet weekend i Europas hippe hovedstad

SELVSTÆNDIG. I 2009 fik maleren Magritte efter 40 år endelig sit eget museum i Bruxelles.
SELVSTÆNDIG. I 2009 fik maleren Magritte efter 40 år endelig sit eget museum i Bruxelles.
Lyt til artiklen

Da vi skulle flytte til Bruxelles første gang, spurgte frisøren medfølende, om det ikke var noget, man kunne sige nej til. En amerikansk bekendt, der kortvarigt boede i byen, hævdede, at det bedste ved Bruxelles er, hvor hurtigt man kan komme væk derfra.

Mange har det som frisøren og siger nej til Bruxelles, fordi de tror, det hele er EU-bureaukrater, Nato-teknokrater og kønsløse bykvarterer i glas og stål.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her