2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Her kan du komme fra storbyen til fjeldet på 10 minutter

Panorama. Der venter flotte oplevelser på alle Bergens syv bjergfjelde, men et af bjergene, Nattlandsfjellet, har en særlig plads hos mange lokale naturelskere.
Panorama. Der venter flotte oplevelser på alle Bergens syv bjergfjelde, men et af bjergene, Nattlandsfjellet, har en særlig plads hos mange lokale naturelskere.
Lyt til artiklen

Birketræernes gule blade vibrerer stille i luften. Her er en frisk duft af bær og mos, og selv om her har været samlere før os, står der endnu blåbærbuske med søde, let syrlige bær. Vi befinder os på ryggen af Nattlandsfjellet omgivet af granit og gyldne farver fra de løvfældende træer.

Her har bergensiske Nina Ringdal trådt sine barnesko tilbage i 1950’erne – og her tilbringer hun den dag i dag gladelig mange af sine frie timer. Vi er kørt med hende nede fra Bergens centrum den korte vej op ad en håndfuld hårnålesving til parkeringspladsen ved vejen Nordre Nattlandsfjellet. Sammen har vi lagt byen bag os, og mens vi plukker blåbær og nyder luften, der bliver klarere og renere, for hver meter vi går, fortæller Nina Ringdal om sin livslange glæde ved at vandre i bjergene rundt om Bergen.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her