DSB’s salg af rejser til udlandet fortsætter med at stige. Men der er intet nyt om, hvornår Hamburg-ruten bliver beriget med de længe ventede nye Talgo-tog.
DSB registrerer ændring i danskernes rejsemønstre til udlandet
Et DSB-tog med gamle vogne fra Deutsche Bahn er ankommet til Hamburg, hvor de rejsende enten skal på miniferie eller bruger byen som springbræt til rejse videre ud i Europa. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen
Henter...
2024 var endnu et godt år for DSB’s kørsel over grænsen til Tyskland, hvor en enkelt rute til Hamburg udgør selskabets enlige udlandsflåde.
Antallet af rejsende steg med 12 procent i forhold til 2023. Og fortsætter dermed togbegejstringen. I alt er tallet ifølge DSB steget med 59 procent siden 2019.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.