Tanzania vil tage jord fra lokale og give det til storvildtjægere

Strid. Jorden omkring Serengeti National Park i Tanzania er så eftertragtet, at regeringen vil flytte flere tusinde lokale.
Strid. Jorden omkring Serengeti National Park i Tanzania er så eftertragtet, at regeringen vil flytte flere tusinde lokale.
Lyt til artiklen

Lokale masaier og den tanzanianske regering strides i øjeblikket om retten til et 1.500 kvadratkilometer stort område i den nordlige del af landet, der skal bruges som legeplads for rige turister med sigtekornet indstillet på vilde dyr

Det attraktive område, der er halvt så stort som Fyn, ligger tæt på det kendte safariområde Serengeti National Park.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her