Flertal i Københavns Kommune vil styrke togturismen med flere direkte togforbindelser mellem København og udlandet.

Flertal på Københavns Rådhus drømmer om flere direkte tog i Europa: »Nu vil jeg gerne se andre storbyer, når jeg skal på togferie«

DSB har daglige afgange fra København til Hamburg (og Snälltåget har planer om det samme), hvorfra meget af det europæiske skinnenet ligger åbent og venter. Foto: Thomas Borberg
DSB har daglige afgange fra København til Hamburg (og Snälltåget har planer om det samme), hvorfra meget af det europæiske skinnenet ligger åbent og venter. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Nattog til Paris. Direkte dagtog til Oslo og Berlin. Og flere afgange til allerede eksisterende destinationer som Göteborg, Hamburg og Stockholm.

Står det til et flertal på Københavns Rådhus, vil der i en nær fremtid være flere direkte muligheder for togrejse fra København end i dag. For Radikale, Enhedslisten, Alternativet og SF vil have styrket togturismen til og fra hovedstaden med flere direkte forbindelser til udlandet, siger Rasmus Steenberger, byudviklingsordfører for SF.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her