I mange år omkring genkomsten af de olympiske lege var holdningen, at kvinder helst ikke skulle deltage. Nu prøver IOC at udligne kønsforskellene, men der mangler noget ifølge kritikerne.

Der har aldrig været så mange kvinder med ved vinter-OL som i år. Men et enkelt sted er de ikke velkomne

Siden 2014 har kvinderne deltaget i skispring ved vinter-OL og endnu længere i langrend, men én disciplin er lukket land i olympisk sammenhæng. Foto: Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix
Siden 2014 har kvinderne deltaget i skispring ved vinter-OL og endnu længere i langrend, men én disciplin er lukket land i olympisk sammenhæng. Foto: Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da Pierre de Coubertin sidst i 1800-tallet genoplivede de olympiske lege, var han stærkt imod kvinders deltagelse, og lige til sin død forfægtede den franske baron det synspunkt, at kvinders eneste berettigelse på en idrætsplads var at overrække præmierne til vinderne. Op gennem historien har kvinder måttet kæmpe hårdt for at deltage ved de olympiske lege, og i 2024 blev der skrevet historie, da der for første gang nogensinde deltog lige så mange kvinder som mænd ved OL.

Ved vinterlegene Milano/Cortina er der på papiret også taget et stort skridt på vej mod den totale ligestilling, men én disciplin er fortsat lukket land for kvinder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her