Inden klubskiftet til Ademar Leon i næste sæson har danske Claus Møller Jakobsen stadig mulighed for at afslutte sin tid i Ciudad Real med et Champions League-trofæ. Men vejen kommer til at gå over danskerklubben Flensburg-Handewitt, hvilket blev en realitet, da der i dag blev trukket lod til semifinalerne i mændenes europæiske klubturneringer. To tidligere finalister Den danske playmaker, der blev vraget til Ulrik Wilbeks EM-trup, får hjemmebane i det første opgør, som afvikles sidst i marts med returopgøret placeret en uge senere. Ciudad nåede i sidste sæson frem til klubbens første Champions League-finale, hvor det blev til nederlag til Barcelona. Flensburg-Handewitt med Lars Christiansen, Søren Stryger, Joachim Boldsen, Michael V. Knudsen samt Kasper Nielsen i truppen var i finalen i 2004. I den anden semifinale møder ungarske Veszprem spanske Portland San Antonio, der har Kasper Hvidt, Lasse Boesen og Lars Jørgensen på holdkortet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen