Jesper Grønkjær må tage sæde på sidelinjen i to til tre uger på grund af en skade i skinnebenet. Søndag gennemgik fodboldlandsholdsspilleren en undersøgelse foretaget af lægerne i hans spanske klub Atletico Madrid, der konstaterede en mindre fraktur og dømte fløjen ude imellem to og tre uger. Klar til landskampe Dermed skulle Jesper Grønkjær nå at blive fit for fight til Danmarks landskampe i juni: Venskabskampen i Finland den 2. og VM-kvalifikationskampen hjemme mod Albanien seks dage senere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.