Ved et stævne i Poznan, Polen, nåede han ud på 7,88 meter og slog dermed den gamle rekord med otte centimeter. Faktisk nåede den unge atlet fra FIF Hillerød helt ud på 7,94 meter, men det spring blev ikke godkendt på grund af for megen vind. For at komme til VM og OL skal Morten Jensen nå over otte meter. Stævnet tjente som forberedelse til U/23-EM, der begynder i denne uge. Ud over det lange spring skrev Morten Jensen sig også i historiebøgerne med årets hurtigste danske tid på 100-meteren i år. Morten Jensen tilbagelagde distancen på 10,63 sekunder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.