Både USA og Irak skal med til OL i Athen, hvis det står til vicepræsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), Thomas Bach. Han har tidligere torsdag sagt, at han ikke ønsker, at krigen i Irak får konsekvenser i den internationale sportsverden. 'Sporten skal opretholdes' »Sporten tjener til kommunikation, det må vi opretholde«, siger Thomas Bach, der også lagde vægt på, at IOC vil gøre alt for at få så mange lande som muligt med til det næste OL. »IOC vil arbejde for, at De Olympiske Lege i Athen i 2004 har atleter fra både USA og Irak, fra Nord- og Sydkorea, israelere og palæstinensere«, siger Bach. Han understreger, at IOC's opgave ikke er at bygge 'mure gennem boykot', men tværtimod at bygge 'broer, der kan ses gennem De Olympiske Lege'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce