Konstruktørforeningen, der er bygningskonstruktørernes faglige organisation, vil have fremskyndet opklaringen af, hvorfor taget på cykelbanen i Ballerup kollapsede. Ifølge fagbladet Ingeniøren vil Erhvervs- og Boligstyrelsen ikke nedsætte en kommission til at kigge på tagkollapset, før man har set syns- og skønsrapporten, som kan trække ud i flere måneder. »Det burde være i myndighedernes klare interesse at opklare årsagerne til en ulykke, som kunne have kostet menneskeliv. Kan limtræ overhovedet bruges i forbindelse med konstruktioner af denne type, og i så fald, hvad betyder det for lignende byggerier andre steder«, spørger Jacob Ravn Thomsen, faglig sekretær i Konstruktørforeningen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce