Alex Ferguson har som ventet skrevet under på en ny treårig kontrakt som manager i Manchester United, meddelte den engelske Premier League-klub i dag. Ifølge en meddelelse til den britiske fondsbørs har Ferguson sagt ja til en aftale, der løber fra 1. juli til 30. juni 2005. Lidenskab gjorde udslaget Verdens rigeste fodboldklub afslørede den 5. februar, at den forhandlede med den 60-årige skotte, der ellers havde annonceret, at han ville forlade United efter denne sæson. Men en kombination af klubbens problemer med at finde en erstatning og Fergusons lidenskab for de "røde djævle" fik altså parterne til at indgå en ny aftale. Ferguson er den mest succesrige manager i britisk klubhistorie. Siden han overtog posten i 1986, har klubben vundet det engelske mesterskab syv gange, FA Cup-turneringen fire gange, Europa Cuppen for pokalvindere i 1991 og Champions League-turneringen i 1999.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce