De schweiziske gruppefavoritter i ishockeyturneringens gruppe B fik lidt oprejsning i morges, da holdet fik deres første OL-sejr ved at slå Hviderusland 2-1. Turneringens overraskelse, Hviderusland, havde allerede vundet gruppespillet og var avanceret til mellemrundespillet med de seks store ishockeynationer og Tyskland, som vandt gruppe A. Schweizerne fik kun uafgjort 3-3 mod Frankrig i den første kamp ved OL, og senere blev det til nederlag på 2-5 til Ukraine. Spillere sendt ud efter bytur Efter den kamp stod det klart, at favoritterne ikke ville komme videre i OL-turneringen, og det var åbenbart for meget for et par af spillerne, som tog sig en tur i byen og først kom hjem tidligt næste morgen. Marcel Jenni (Färjestad) og Reto von Arx (HC Davos) forbrød sig mod holdets regler og blev suspenderet fra holdet. Det schweiziske forbund har ikke meddelt, hvorvidt de to kommer tilbage til holdets placeringskamp i weekenden. Ukraine slog Frankrig I gruppens sidste kamp vandt Ukraine 4-2 over Frankrig. Ukraine slutter lige med Hviderusland, men slutter på andenpladsen fordi hviderusserne vandt deres indbyrdes kamp. Den sluttede 1-0.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview