Samtlige danske spillere var skadefri, da Morten Olsen i dag svingede pisken over landsholdet i den bagende sol nær Maltas nationalarena. Spørgsmålet er, hvordan spillerne har det, når VM-kvalifikationskampen er overstået. Danmark løber nemlig ind i et særdeles hårdført mandskab lørdag aften på Ta' Qali-stadion. Maltas udgangspunkt er ikke bare defensivt. Holdet tager som regel de fleste midler i brug, og hvis de kan ødelægge både modstandernes spil og spillere, er de nået et godt stykke I de tre første kvalifikationskampe mod Nordirland, Bulgarien og Tjekkiet har Malta nemlig indkasseret hele 15 gule kort, mens det kun er blevet til ét enkelt point.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce