Sportsdøgnet: Engelsk nedrykker beholder træneren, der har vundet det meste

FORLÆNGET. Efter 10 kampe med Rafael Benitez som manager rykkede Newcastle alligevel ned, men spanieren bliver ikke desto mindre i den nordengelske klub.
FORLÆNGET. Efter 10 kampe med Rafael Benitez som manager rykkede Newcastle alligevel ned, men spanieren bliver ikke desto mindre i den nordengelske klub.
Lyt til artiklen

Håndbold: GOG vandt på hjemmebane den første kamp om DM-bronzen med 32-27 over KIF Kolding København. GOG g9ik fra 5-6 til 10-6 og førte 17-13 ved pausen. Med 12 minutter igen førte GOG 24-17, men i den hektiske slutfase fik gæsterne reduceret, så forskellen er 5 mål inden returopgøret i Kolding på lørdag. Mark Petersen scorede 7 mål for GOG, og Konstantin Igropulo 9 for KIF Kolding København.

Fodbold. Da Rafael Benitez i marts blev hyret som manager for nedrykningstruede Newcastle, fik spanieren indføjet en klausul i sin kontrakt om, at han kunne forlade den engelske klub, hvis den rykkede ud af Premier League. Newcastle rykkede ud, men både tilhængerne og en lokal avis nærmest tryglede den sejrsvante manager om at blive. I dag meddelte Newcastle United så, at Rafael Benitez har indgået en ny 3-årig kontrakt med den nordengelske klub.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her