Til december er det ganske vist. 7.-8. december skal de fire bedste fra Norge, Sverige og Danmark spille de første kampe i Royal League. »Jeg regner med, at vi er ved vejs ende. Claus Rode (direktør i Divisionsforeningen, red.) og jeg har udgjort en arbejdsgruppe, som skulle sørge for at få de sidste ting på plads, og jeg forventer, at vi snarest kan præsentere alle detaljerne«, siger Brøndbydirektør Per Bjerregaard. En million for at deltage Ifølge Brøndbydirektøren er der forhandlet en tv-aftale på plads, og med de sponsoraftaler, som allerede er indgået, er hvert deltagende hold garanteret en check på en million, før den første kamp er spillet. »Jeg tror, det bliver en god turnering. En million er trods alt mange penge, som man skal rigtig langt hen i UEFA Cuppen, før man har muligheden for at tjene. Så længe man spiller europæisk mod hold fra Østeuropa, er der ingen penge at hente, men det er der i Royal League«, siger Bjerregaard, der ikke ønsker at løfte sløret for, hvilke tv-stationer der er involveret i den skandinaviske liga. »Det har vi lovet ikke at sige. Men vi havde et afgørende møde for nogen tid siden, hvor vi havde organisationerne i det ene lokale og tv-stationerne i det andet lokale - og på bedste forhandlingsvis løb vi frem og tilbage mellem parterne for at få en aftale handlet hjem«, fortæller Per Bjerregaard. Kampe inden jul Indtil videre er det kun de to første runder af den nye liga, som er planlagt. Ud over 7.-8. december skal der spilles igen weekenden efter. Dermed følger man terminerne i Champions League og UEFA Cuppen, som fra næste sæson også er et gruppespil. »Det ligger ikke helt klart, hvornår vi skal spille efter vinterpausen. Men umiddelbart bliver det allerede i starten i februar, så det kan godt blive lidt småkoldt, hvis det er helt oppe i Nordnorge«, smiler Bjerregaard. Turneringen kommer til at bestå af et gruppespil, hvor mesterholdet og sølvvinderen fra det samme land havner i gruppe med en bronzevinder fra et andet land samt nummer fire fra et tredje land. Det kunne være Brøndby og FC København, som fik følgeskab af bronzevinderen fra Sverige og nummer fire fra Norge. »Jeg ville gerne sikre, at vi fik nogle opgør, hvor vi på forhånd var sikre på stor medieomtale og mange tilskuere - som for eksempel opgørene mellem Brøndby og FC København. Det vil give noget opmærksomhed på den nye liga, og det er derfor, at vi har mester og sølvvinder i samme gruppe«, siger Per Bjerregaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.