En klausul i Champions League-reglerne kan både give og fratage Ikast-Bording en plads i Champions League i kvindehåndbold i næste sæson. Vinder Slagelse turneringen, har Danmark ret til at stille med tre hold. De pladser vil så gå til Slagelse, Viborg og Ikast-Bording. Kan gå gå begge veje Men en klausul i Champions League-reglementet giver Det Europæiske Håndboldforbund (EHF) mulighed for at fratage Danmark den tredje plads og give den til et hold fra et andet land, fortæller divisionsforeningens formand Arne Josefsen. Men omvendt kan Ikast-Bording også få pladsen, hvis Krim vinder finalen over Slagelse og EHF vurderer, at Sloveniens tredjebedste hold ikke er stærkt nok til at spille i Champions League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce