Wozniacki skal møde gruseksperten, der allerede har overgået sig selv

På vej mod sejren i anden runde over amerikaneren Nicole Gibbs måtte Kiki Bertens behandles for en skade i det ene baglår.
På vej mod sejren i anden runde over amerikaneren Nicole Gibbs måtte Kiki Bertens behandles for en skade i det ene baglår.

På grund af de 10 timers tidsforskel mellem Australien og Kroatien har Caroline Wozniacki haft svært ved at følge det mandlige danske håndboldlandsholds kampe ved EM-slutrunden.

Sensationsnederlaget til Tjekkiet i mandags kunne ellers være en god lektie for tennisspilleren i, hvad der kan ske, når man undervurderer sin modstander, for selv om niveauforskellen vil være mindre, er Caroline Wozniacki i samme rolle som Mikkel Hansen og Co. mod Tjekkiet, når hun fredag i tredje runde møder hollænderen Kiki Bertens.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her