0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

Så er det ud!: Antallet af røde kort i Superligaen er steget med 77 procent

Den nye turneringsstruktur kan være baggrunden for, at antallet af udvisninger er det højeste i 17 år, mener dommerformand.

FOR ABONNENTER

Er dommerne eller spillerne gået helt amok? Går en plads i slutspillet forud for hensynet til modstanderne? Eller er der tale om noget så teoretisk som et sammenfald af statistiske tilfældigheder?

En stigning i antallet af røde kort i Superligaen på 77 procent i forhold til sidste sæson lyder umiddelbart voldsomt dramatisk. Alene i de seneste tre runder er 6 spillere blevet strittet ud før tid, og som det fremgår af nedenstående grafik er frekvensen af udvisninger den højeste i 17 år.

Da AaB’eren Magnus Christensen kom for sent med en tackling og fik sit andet gule kort i torsdagens kamp mod Silkeborg, markerede det et lille jubilæum: Den 20-årige frederikshavner fik den tvivlsomme ære at at modtage rødt kort nummer 800 i Superligaens historie.

Men netop kombinationen af to gule kort i samme kamp kan være en væsentlig årsag til den eksplosive stigning af udvisninger, påpeger den tidligere Superligadommer Henrik Nystrup Kragh, der er formand for DBU’s elitedommergruppe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce