Højbjerg er pokalhelt - og Schmeichel spiller hovedrolle i Leicester-nedtur

I kamp 43 for Southampton kom Pierre-Emile Højbjerg omsider på måltavlen.  Phil Noble/Ritzau Scanpix
I kamp 43 for Southampton kom Pierre-Emile Højbjerg omsider på måltavlen. Phil Noble/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Fodbold: Blot en håndfuld dage inde i sit engagement i Premier League-klubben Southampton var der succes til den nye manager Mark Hughes. Southampton, der er i akut nedrykningsfare i Premier League og derfor fyrede Mauricio Pellegrino i mandags, spillede sig via en scoring af Pierre-Emile Højbjerg nemlig i semifinalen i FA Cuppen ved at besejre Wigan på udebane 2-0. Den danske midtbanespiller kom på tavlen, da han reagerede hurtigst efter et hjørnespark og fik sendt bolden mellem venner og fjender og ind i mål efter en times spil, mens holdkammeraten Cedric Soares øgede i tillægstiden på et kontraløb. Andetsteds spillede Kasper Schmeichel en hovedrolle, da Leicester tabte FA Cup-kvartfinalen på hjemmebane til Chelsea efter forlænget spilletid. Ved stillingen 1-1 gik den danske målmand på jagt efter et indlæg, men fejlbedømte situationen, hvilket Pedro Rodriguez takkede pænt for med målet til 2-1 i 105 minut. Southampton møder Chelsea og Manchester United skal op mod Tottenham i semifinalerne, der afvikles på nationalarenaen Wembley i London 21. og 22. april.

Fodbold: I Holland kom en anden dansk midtbanespiller på måltavlen. Det skete, da Ajax vandt 5-2 på udebane mod Sparta Rotterdam. Lasse Schöne bragte Ajax, der også havde Rasmus Nissen med i bagkæden, foran 2-1 kort inde i 2. halvleg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her