Dansk duo skal forsvare VM i hagl, vind og regnvejr

Søren Kjeldsen (til venstre) og Thorbjørn Olesen klaskede forståeligt hænderne sammen, da de havde vundet VM for to år siden. Andrew Brownbill/AP
Søren Kjeldsen (til venstre) og Thorbjørn Olesen klaskede forståeligt hænderne sammen, da de havde vundet VM for to år siden. Andrew Brownbill/AP
Lyt til artiklen

Hagl, vind og regnvejr venter Thorbjørn Olesen og Søren Kjeldsen i så voldsomt omfang, at det påvirker afviklingen af World Cup of Golf, når danskerne skal forsvare deres to år gamle titel fra den seneste udgave af det uofficielle VM for tomandshold.

Turneringen har igen Kingston Heath Golf Club i Melbourne som vært. Vejrudsigten er så dårlig, at starten er rykket en time frem til kl. 22.20 (dansk tid) i aften for at undgå det værste uvejr, men spillerne forbereder sig alligevel på lidt af hvert.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her