0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

De mandlige spillere har vænnet sig til at have Frida Klarlund som dommer. Til gengæld bliver tilskuerne stadig overrasket.

Frida Klarlund: »Efter tre år har de vænnet sig til mig, altså på nær tilskuerne«

Frida Klarlund er Danmarks bedste kvindelige fodbolddommer. Hun har de seneste tre år dømt i herrernes 2. division og håber at tage skridtet op til Superligaen inden for kort tid.

FOR ABONNENTER

Når danske fodboldfans sætter sig på tribunerne i en af landets tre bedste herreligaer, ser de 25 mænd på grønsværen. I de fleste tilfælde, vel at mærke. For har de sat sig til rette på et af de stadioner, der lægger hjemmebane til et 2. divisionshold, er det ikke usandsynligt, at der er en kvinde bag fløjten.

I 2016 fik Danmarks tredjebedste række sin dengang første og eneste kvindelige fodbolddommer, Frida Klarlund. Men til trods for, at hun i weekenderne folder sig ud i et meget mandsdomineret erhverv, er det ikke noget, hun selv bemærker. I hvert fald ikke længere. For kommentarerne om hendes køn er minimeret til de få overraskede udbrud, der kommer fra tilskuerrækkerne, når de første gang ser, at det er en kvinde, der skal dømme.

En solrig forårsdag i marts 2016 tog B93 hjemme imod B1908 i den danske 2. division. Kampen endte 3-1 til hjemmeholdet, og hver gang der lød en hvislen fra dommerfløjten, var det 26-årige Frida Klarlund, der stod bag. Som den første kvinde i dansk fodbold havde hun ansvaret for en divisionskamp på herresiden.

Siden forårsdagen for godt tre år siden har Frida Klarlund dømt et hav af kampe i landets tredjebedste række. I starten betød det overraskende blikke og en vis skepsis fra spillere og trænere, men når hun i dag træder ind på grønsværen, er det ikke længere et stort tema, at hun er kvinde. I stedet handler det om, hvorvidt hun præsterer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce