0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Tor Birk Trads/Tor Birk Trads
Foto: Tor Birk Trads/Tor Birk Trads

Dontpaytheferryman (tv) og Eastboundanddown kan godt sammen. De ved begge, at storebror bestemmer.

Travderby: Ejeren er glad for musik, så outsideren er opkaldt efter en Chris de Burgh-klassiker

Musikglade Peter Rudbeck sender stortalentet Dontpaytheferryman til travbanen i Charlottenlund som risikofyldt outsider i årets største løb.

FOR ABONNENTER

Der er absolut ro i stalden på stutteri Hole in One i Skive. Velskabt og muskuløs står den 4 år gamle hingst ved navn Dontpaytheferryman i sin boks. Han er en af hovedaktørerne i dagens derby med en præmiesum på 1,2 millioner kroner på travbanen i Charlottenlund.

Da fotografen nærmer sig, går ejer, opdrætter og ejer Peter Rudbeck hen for at få ’Færgemanden’ til at smile til fotografen, men hingsten lægger ørerne tilbage.

Hesten er lettere irriteret. Hvad vil de nu?

»Bare rolig«, siger Peter Rudbeck til fotografen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce