Danmark åbner kvalifikationen til EM-slutrunden 2021 uden reel modstand og vinder 8-0.

8-0: Kvindelandsholdet ydmyger Malta og mangler kun syv sejre i træk

Rikke Sevecke (i midten) scorede karrierens første landskampmål og nød tydeligvis at dele glæden med holdkammeraterne. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Rikke Sevecke (i midten) scorede karrierens første landskampmål og nød tydeligvis at dele glæden med holdkammeraterne. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Otte sejre i træk er den kompromisløse målsætning for det danske kvindelandshold i kvalifikationen til EM-slutrunden i 2021, når holdets træner formulerer den.

Forklaringen er, at Danmark møder Malta, Israel, Bosnien-Hercegovina og Georgien både hjemme og ude, før den forventede duel om førstepladsen i kvalifikationsgruppe B bliver afgjort mod Italien i juni og september næste år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her