0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Jóhann Thór Haahr Hansen
Foto: Jóhann Thór Haahr Hansen

Publikum troede på det, og de håbede så inderligt på, at det ville lykkes. G2 var spået som det første hold siden 2011, der kunne slå et asiatisk hold af tronen. Men den kinesiske maskine af et hold FunPlus Phoenix var velsmurt, og kørte på dagen i et højere gear, hvor europæerne ikke kunne følge med.

Kineserne smadrede uden at blinke de europæiske drømme om et verdensmesterskab

G2 var spået som det første hold uden for Asien, der skulle besidde e-sportens højeste trone, titlen som verdensmestre i e-sporten League of Legends. Men historien gentog sig, da kineserne for andet år i træk besejrede Europa 3-0 i finalen.

FOR ABONNENTER

Hele arenaen holder vejret.

Danske Rasmus ’Caps’ Winther har begået en fejltagelse. Han har teleporteret sin karakter Pyke, en ondskabsfuld spydfisker, der ikke er bleg for at stikke i andet end hvaler, nederst på banen, for at hjælpe hans holdkammeret og landsmand Martin ’Wunder’ Hansen, som styrer Ryze, en mystisk blå runemagiker.

Men der står tre kinesiske modspillere klar og venter på ham, som en haj med åbent gab, der blot venter på, at maden finder vej.

Heldigvis er Caps og Wunder er på samme bølgelængde. Ryze kan åbne en portal gennem rumtiden, der efter et par sekunder teleporterer alt i den til det sted, han har udvalgt. Caps får manøvreret sig udenom sine modstandere, og når i sidste splitsekund med næsten intet liv tilbage ind i portalen, der bringer ham i sikkerhed. Det udløser et jubelbrøl i en skala, der får omtålelige ører til at skingre, og bestik til at klirre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce