Følg strømmen af nyheder fra sportens verden.

FCK afbryder forhandlingerne med Pione Sisto

Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Fodbold. FC København bekræfter på sin hjemmeside, at klubben har været i dialog omkring en aftale, efter at klubberne blev enige om en transferaftale. Nu har FCK dog besluttet at afbryde forhandlingerne. »Vi har haft en fin dialog med klubben og med spilleren, som resulterede i, at vi blev enige med Celta om en transfer tirsdag. Vi har siden præsenteret en sportslig og økonomisk meget attraktiv pakke, indenfor de lønstrukturer, vi arbejder med i FCK. Det er ikke lykkedes os at nå til enighed, og vi ønsker Pione held og lykke i fremtiden«, siger FCK-manager Ståle Solbakken til hjemmesiden.

Livet som Pione: De midtjyske holdkammeraters forældre råbte skældsord om hans hudfarve Politiken har fulgt Pione Sisto: De siger, at du er blevet skør, Pione

Tennis. Kei Nishikori har meldt fra til grandslam-turneringen US Open. Japaneren er aktuelt nr. 31 på verdensranglisten.

Fodbold. Chelsea har købt den engelske landsholdsback Ben Chilwell i Leicester, skriver London-klubben på sin hjemmeside

Fodbold. Manchester United-anfører Harry Maguire har appelleret den dom på 21 måneders betinget fængsel, han tirsdag blev idømt ved en domstol i Grækenland. Maguire blev kendt skyldig i i groft overfald, at have modsat sig anholdelse og forsøg på bestikkelse.

Fodbold. Barcelonas sportsdirektør Ramon Planes mødte onsdag pressen, da han skulle præsentere den nyindkøbte portugisiske angriber Joao Trincao. Men det meste af seancen kom i stedet til at dreje sig om Lionel Messi, der angiveligt skulle have bedt om lov til at skifte klub. »Barcelona har bygget sig selv op flere gange i historien, og klubben er altid kommet stærkere tilbage. Vores idé er at gøre det en gang mere - og bygge det op omkring den bedste spiller i verden. Man skal have enorm respekt for, hvem Messi er og for hans historie«, siger Ramon Planes ifølge AFP. Det var uvist, om den argentinske stjerne ville komme til træning onsdag. »Messi har ikke informeret os om, at han ikke vil komme til træning onsdag. Kontakten er bevaret mellem de to parter (klub og spiller), og af respekt vil vi ikke kommentere, hvad der er blevet sagt. Vi fokuserer vores kræfter på denne dialog, siger han. Vi mener, og det har vi sagt mange gange, at vi ser Messi som Barcelona-spiller. Kontakten er bevaret mellem de to parter (klub og spiller), og af respekt vil vi ikke kommentere, hvad der er blevet sagt. Vi fokuserer vores kræfter på denne dialog«, siger Planes.

Cykling. Italienske Giacomo Nizzolo vandt linjeløbet ved EM, da han var hurtigst i en massespurt i franske Plouay. Sølv og bronze gik til henholdsvis Arnaud Demaré, Frankrig, og Pascal Ackermann fra Tyskland.

Fodbold. Den tidligere præsident i FC Barcelona, Joan Gaspart, råder Lionel Messi til at genoverveje beslutningen om at forlade klubben denne sensommer og i stedet blive i klubben frem til kontraktudløb i juni næste år. Til Marca forklarer Joan Gaspart, at Messi i henhold til kontrakten kunne have forladt klubben frem til 10. juni i år, men at det er for sent nu. Endvidere råder Gaspart FC Barcelona til at insistere på, at såfremt Messi skal væk, så skal en aftager indfri den svimlende frikøbsklausul på 700 millioner euro, ca. 5,25 milliarder kroner. »Hvis Messi forlader klubben for mindre end hvad der står i klausulen, vil det være mere ydmygende end 8-2-kampen forleden«, siger Gaspart med henvisning til Barcelonas exit i Champions League for 12 dage siden mod de senere vindere fra Bayern München.

Barcelona-fans går på gaden og bønfalder Messi om at blive

Den nyudnævnte sportsdirektør i FC Barcelona, Ramon Planes, understregede onsdag ved et pressemøde, hvor portugiseren Francisco Trincao blev præsenteret som ny spiller, at klubben ønsker, at Messi bliver.

»FC Barcelonas hold er mange gange blevet genopbygget og vendt tilbage i stærkere udgaver. Vi ønsker at genopbygge holdet med den bedste spiller i verden«, lød det fra Ramon Planes.

Medier. Efter en årrække som ekspert på TV 2 skifter den tidligere håndboldspiller og olympiske guldvinder Trine S. Nielsen til TV3 Sport, der blandt andet har rettighederne til Champions League.

Fodbold. Leicesters Premier League-topscorer Jamie Vardy har forlænget kontrakten med yderligere et år til sommeren 2023.

Fodbold. AGF blev for 65 år siden det første danske hold til at deltage i de europæiske klubturneringer og aarhusianerne havde længe den danske rekord for flest europæiske kampe. Torsdag aften gør AGF så comeback i europæisk regi efter 8 års fravær, når finske Honka Espoo er på besøg i 1. runde af kvalifikationen til Europa League. Honka fra Helsinkis vestegn er ubesejret efter 11 spillerunder i den bedste finske række, men har kun vundet 4 af kampene og scoret 12 mål. »De skaber rigeligt med chancer, men har haft svært ved at få slutprodukt på«, siger AGF’s tidligere finske forsvarsspiller Petri Pasanen til klubbens hjemmeside. Pasanen, der er ekspert på finsk tv, udpeger AGF som klare favoritter.

Motorsport. Jan Magnussen har uventet fået mulighed for at køre Le Mans i denne sæson. Den 47-årige har ifølge Ritzau indgået aftale med JMW Motorsport, der stiller til start med en Ferrari i GTE Am-klassen. »Jeg fik et opkald fra Christian Kuhn (holdets manager, red.), der spurgte, om jeg kunne hjælpe med at køre Le Mans sammen med dem. Mit svar var: ’Ja, for helvede’«, siger Jan Magnussen til autosport.com og tilføjer: »De to andre kørere er begge nye i Le Mans, så de har brug for én, som kan guide dem«.

Fodbold. Den tidligere FC Midtjylland-krumtap på midtbanen, 33-årige Tim Sparv, fortsætter karrieren hos Larissa i Grækenland. Her har han fået en toårig kontrakt.

Fodbold. Den Internationale Sportsdomstol (CAS) ser i skrivende stund nærmere på en hasteappel fra den slovakiske mesterklub Slovan Bratislava, som vil have stoppet aftenens kvalifikationskamp i Champions league mellem Young Boys fra Schweiz og KI Klaksvik fra Færøerne. Slovakkerne skulle have mødt færingerne i 1. runde i sidste uge, men begge de hold – førsteholdet og efterfølgende en stak reserver – som skulle have spillet på Færøerne blev sendt i coronakarantæne af de lokale myndigheder. Uefa taberdømte mandag Slovan Bratislava ved skrivebordet.

Cykling. NTT-sportsdirektør Lars Michaelsen går glip af Tour de France-starten efter at være kommet til skade i sit hjem. Det meddeler holdet onsdag i en besked på WhatsApp. Lars Michaelsen har beskadiget den ene skulder.

Cykling. Danmark erobrede sin første medalje ved europamesterskaberne i landevejscykling i Bretagne, da guldvinderen hos den kvindelige elite i den forgangne søndags DM i Middelfart, 21-årige Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen (Paule Ka), susede i mål på bronzepladsen i U23-rytternes opgør. Godt 30 af de 76 startende nåede samlet til mål, og her måtte den eneste danske deltager kun se sig overtrumfet af italieneren Elisa Balsamo og hollænderen Lonneke Uneken.

Fodbold. Ajax-spilleren Daley Blind fik i slutningen af 2019 konstateret hjerteproblemer og fik indopereret en såkaldt ICD, en slags pacemaker. Tirsdag reddede det indopererede stykke teknik muligvis forsvarsspillernes liv, da den pludselig blev aktiv under en testkamp mod Hertha Berlin. Blind sad på græsset, da ICD’en gik i gang og han måtte ifølge AP udskiftes. Ajax-træner Erik ten Hag siger, at Daley Blind er ved godt mod og at der nu skal foretages undersøgelser.

Fodbold. Pernille Harder og holdkammeraterne fra VfL Wolfsburg måtte arbejde særdeles hårdt for 1-0-sejren i Champions League-semifinalen onsdag aften mod FC Barcelona, der var en mere end værdig modstander. »Hvilken aften. Efter et stort slag, er vi tilbage, hvor vi hører hjemme«, skriver den danske skarpretter på Facebook. Wolfsburg skal i finalen på søndag møde Lyon eller Paris SG. Bliver det Lyon, er der revanchemulighed, da Lyon slog tyskerne i finalen i både 2016 og 2018, mens en finale mod PSG for Harders vedkommende vil betyde en duel med landsholdskammeraterne Nadia Nadim og Signe Bruun.

Ishockey. Fra 18. september er der igen action i den bedste række for mænd. Ligaen har ligget stille siden coronaudbruddet i marts og klubberne opgav af økonomiske årsager at spille sæsonen færdig.

Cykling. Den positive coronatest, som tirsdag holdt det tyske mandskab Bora-hansgrohe ude af Bretagne Classic, har vist sig at være forkert. Den pågældende rytter blev ifølge tv-stationen ARD efterfølgende testet negativ. Det er fjerde gang, at man i cykelsportsmiljøet oplever, at en positiv-testet rytter ved endnu en test er negativ.

Fodbold. Efter seks års samarbejde går FC København og stadionsponsoren Telia hver til sit. Fra 1. september hedder FCK’s hjemmebane således igen blot Parken.

Tennis. Serena Williams er færdig i WTA-turneringen i New York, hvor der varmes op til næste uges grandslam US Open. Det amerikanske ikon blev slået 5-7, 7-6 (5), 6-1 af græske Maria Sakkari. Williams førte 5-3 i andet sæt og havde mulighed for at serve kampen hjem. »Det var en kamp, jeg burde have vundet. Der er ingen undskyldninger«, siger den 38-årige, som i næste uge går på jagt efter sin 7. US Open-triumf.

Fodbold. Ludogorets, som onsdag aften møder FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen, meddeler på Facebook, at nye test har vist, at der ikke er andre coronasmittede i truppen eller staben, efter at to mand tirsdag røg i karantæne efter at have afleveret positive coronatest. Der er kickoff i Bulgarien kl. 19.30.

Tennis. Man kan roligt sige, at verdensranglistens nr. 6, 22-årige Stefanos Tsitsipas, spiller højt spil i Masters 1000-turneringen Western & Southern Open, som i øjeblikket afvikles i New York forud for US Open. Som 4.-seedet stod Tsitsipas over i 1. runde, men i 2. runde mødte den 193 cm høje græker den 203 cm høje sydafrikaner Kevin Anderson, som han besejrede i to sæt. I 3. runde mødte han så den 206 cm høje amerikaner John Isner, der blev nedlagt i to gange tiebreak, og i kvartfinalen sent onsdag dansk tid møder han så endnu en amerikaner, den 211 cm høje Reilly Opelka.

Fodbold. Den brasilianskfødte spanske angriber Rodrigo Moreno skifter fra Valencia til Leeds i England, når alle papirer er gået igennem, og spilleren har bestået lægetjekket. Prisen er ca. 225 millioner kroner.

Fodbold. Silkeborg IF fra den danske 1. division har solgt den 21-årige midtbanespiller Jeppe Okkels til den svenske klub IF Elfsborg, der spiller med i toppen af Allsvenskan.

Badminton. Viktor Axelsen stillede tirsdag op i den danske liga for første gang siden 2014. Axelsen vandt klart med 21-8, 21-16 over Rasmus Messerschmidt fra Værløse, men tabte holdkampen 4-5. Også Anders Antonsen fik comeback i ligaen, og han havde samme oplevelse som Axelsen. Antonsen slog finnen Kalle Koljonen 21-13, 21-17, men barndomsklubben Aarhus Badmintonklub tabte 4-5 til Greve.


Henrik Braad Jacobsen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her