Modstanden taget i betragtning leverede et par spillere kun en tilstrækkelig indsats.

Karakterbogen: En debut, som en 20-årig kun kan drømme om

Hvilken debut! Andreas Skov Olsen løb fra færingerne i stort set alle aktioner. Foto: Lars Poulsen/POLFOTO
Hvilken debut! Andreas Skov Olsen løb fra færingerne i stort set alle aktioner. Foto: Lars Poulsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Modstanden var mildt sagt overkommelig, så 4-0 uden danske mål i 2. halvleg mindede lidt om en skuffelse på en aften, hvor Andreas Skov Olsen overstrålede alle andre i sin første A-landskamp for Danmark, mens et par spillere kun akkurat leverede det nødvendige.

Kasper Schmeichel: 02

Aftenens danske anfører blev ikke udfordret af andre end sig selv. Den eneste færøske afslutning på mål endte lige i favnen på Kasper Schmeichel, der i 1. halvlegs udspil fra egen zone leverede vekslende kvalitet i kontakten med bolden og i 2. halvleg lavede en grusom fejl med en aflevering direkte ud i fødderne på en modstander. ’Tilstrækkelig’ er en passende karakteristik for en målmand, der aldrig blev presset.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her