Engang kunne man skyde sig til verdenstoppen i håndbold. Den går ikke længere. Fremtidens harpiksstjerner skal have fart i fødderne.

Tak for nu, Mikkel! Det nye årtis stjerner skal have flere spidskompetencer

Godt skud og dygtig på fødderne som Rasmus Lauge (til højre) - det er fremtidens håndboldstjerne. Foto: René Schütze/Ritzau Scanpix
Godt skud og dygtig på fødderne som Rasmus Lauge (til højre) - det er fremtidens håndboldstjerne. Foto: René Schütze/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Duelspillet er fremtiden i international håndbold. Spillerne med kvikke fødder, der kan sætte en direkte modstander, dominerer i øjeblikket for de bedste klubber i Europa, og i omklædningsrummene rundtomkring på kontinentet bliver den nye idealspiller diskuteret.

Her lyder fremtidsprognosen, at hvis man vil være verdens bedste håndboldspiller, er det ikke nok at kunne skyde. 20’ernes håndboldspillere har flere spidskompetencer med et godt overblik og mand-mod-mand-spillet som de vigtigste kvaliteter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her