Corona, knælende landsholdsspillere og Hjulmand-succes blev overskrifterne i 2020. I 2021 kan landsholdet både spille sig til VM, og hvem ved, levere den bedste EM-præstation siden 1992.

Forbandede 2020: EM blev udskudt, men 2021 kan blive et af landsholdshistoriens største jubelår

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Landsholdsåret 2020 blev i virkeligheden kun et efterår. Da Danmark gik på banen til årets første landskamp, skete det 5. september mod Belgien. Der var gået næsten 10 måneder, siden EM-pladsen blev sikret i Dublin mod Irland i den sidste landskamp i 2019.

Der blev ingen testkampe i løbet af foråret eller et EM på dansk grund for Åge Hareide. Til gengæld oplevede vi få med adgang til hjemmekampe at sidde i en næsten mennesketom Parken og høre en gammel, båndet optagelse af nationalmelodien i stedet for, at den blev sunget a cappella af 35.000 danskere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her