0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Lars Poulsen
Foto: Lars Poulsen

Selv om HB Køge vandt mesterskabet i juni på hjemmebane, har 10 spillere sagt farvel, mens 13 nye er kommet til. Alt sammen for at styrke klubben i den videre færd mod et nyt DM og Champions League.

Kometklubben er fløjet fra hyggebold i serie 1 til Champions League på fire år

Først brød HB Køge den mangeårige tvekamp om det danske mesterskab mellem Fortuna Hjørring og Brøndby, og i aften kan klubben på en udsolgt hjemmebane blive den første danske klub, der kvalificerer sig til det nyoprettede gruppespil i Champions League.

FOR ABONNENTER

Det er megavildt, og jeg får helt kuldegysninger af det«, siger HB Køges 21-årige centerforsvarer Maria Uhre Nielsen ved udsigten til, at hendes hold er tæt på at kvalificere sig til kvindernes Champions League-gruppespil.

For det gør de, hvis de i aften kan forsvare den 1-0 føring, som de tog med hjem fra den første kamp i sidste uge mod Sparta i Prag.

Lykkes det, vil HB Køge blive den første danske klub, der kommer med i det europæiske gruppespil. Ikke fordi andre klubber ikke har været langt i turneringen tidligere. Brøndby var i semifinalerne i 2015, mens Fortuna Hjørring var i kvartfinalerne i 2017, og i øvrigt også var tabende finalist helt tilbage i 2003, men i denne sæson har UEFA ændret turneringen, så de bedste hold blandt kvinderne fremover spiller gruppespil som mændene og ikke knald-eller-fald runder som tidligere.

Det er et billede på den power, der for alvor er ved at komme i kvindefodbolden, både hvad angår økonomi og interesse, og på den måde er det også ganske passende, hvis det bliver HB Køge, der bliver den første danske deltager i gruppespillet. For køgeklubben er fløjet gennem kvinderækkerne i Danmark og er nu tæt på at kunne tage det næste skridt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce